More

Sheffield Union of Golf Clubs

Part of our 2017 squad who retained the Yorkshire I-D League & the Team Championship


INTER-DISTRICT HISTORICAL INFORMATION


INTER-DISTRICT UNION EVENTS
1946 First Friendly Match V Leeds and District
1949 First Friendly Match V Halifax/Huddersfield
1951 First Friendly Match v East Riding
1954 First Friendly Match v Bradford and District
1963 First Friendly Match v Bolton Golf Association
1972 First Friendly Matches v York, Harrogate and Teesside
1974 First Yorkshire Inter-District Union Team Championship
1985 Donation by Clem Bailey (Bolton G.A.) of Sheffton Trophy for Annual Competition
between SUGC and BGA.
1985 First Yorkshire Inter-District Union Junior Team Championship
1987 Formation of the Yorkshire Inter-Dlstrict Union League.
2002 Formation of the Yorkshire District Union Junior League.


INTER-DISTRICT TEAM CHAMPIONSHIP (1974)

Year Venue Winners Sheffield Placing
1974 Sand Moor Leeds 7th
1975 Shipley Leeds 3rd
1976 Huddersfield Bradford Runners -up
1977 Pannal Leeds Runners -up
1978 Bishop Auckland Leeds 6th
1979 Fulford Sheffield Winners
1980 Hull Leeds Runners-up
1981 Lindrick Leeds 3rd
1982 Moortown Leeds Runners-up
1983 Keighley Sheffield Winners
1984 Halifax Bradford Runners-up
1985 Pannal Halifax/Huddersfield Runners-up
1986 Darlington Sheffield Winners
1987 York Sheffield Winners
1988 Hornsea Teesside Joint Runners-up
1989 Rotherham Teesside Runners-up
1990 Garforth Teesside Fifth
1991 Bradford Teesside Fourth
1992 Huddersfield Bradford Runners-up
1993 Harrogate Bradford 7th
1994 Teesside Teesside 4th
1995 Easingwold Sheffield Winners
1996 Hornsea York Runners-up
1997 Hallamshire Bradford Third
1998 Selby Sheffield Winners
1999 Bingley St Ives Sheffield Winners
2000 Not Played

2001 Harrogate Leeds Disqualified
2002 Middlesborough Leeds Third
2003 Forest Park Sheffield Winners
2004 Kirk Ella Leeds Third
2005 Rotherham Leeds Runners-up
2006 Horsforth Leeds Runners-up
2007 Shipley Bradford Third
2008 Huddersfield Sheffield Winners
2009 Bedale Harrogate Runners-up
2010 Doncaster Leeds 5th
2011 Forest Park York 7th
2012 Ganton Sheffield Winners
2013 Wynyard Sheffield Winners
2014 Cookridge Hall Sheffield Winners
2015 Bingley St Ives Sheffield Winners
2016 Halifax & Bradley Hall Sheffield Winners
2017 Cleveland Sheffield Winners
2018 The Knaresborough GC East Riding 4th 


YORKSHIRE INTER-DISTRICT UNION LEAGUE (1987)

Year Winners Sheffield Placing Year Winners Sheffield Placing
1987 Sheffield Winners 2007 York Runners-up
1988 Sheffield Winners 2008 Sheffield Winners
1989 East Riding Runners-up 2009 East Riding Runners-up
1990 Leeds Runners-up 2010 Bradford Fourth
1991 Leeds Runners-up 2011 Sheffield Winners
1992 Teesside Runners-up 2012 Sheffield Winners
1993 Sheffield Winners 2013 Sheffield Winners
1994 Halifax & H Runners-up 2014 Leeds Runners-up
1995 Sheffield Winners 2015 Sheffield Winners
1996 Bradford Runners-up 2016 Sheffield Winners
1997 Sheffield Winners 2017 Sheffield Winners
1998 Sheffield Winners 2018 Sheffield Winners
1999 Sheffield Winners


2000 Sheffield Winners


2001 East Riding Third


2002 Bradford Runners-up


2003 Sheffield Winners


2004 Sheffield Winners


2005 Leeds Runners-up


2006 Bradford Seventh




INTER-DISTRICT JUNIOR TEAM CHAMPIONSHIP (1985)

Year Venue Winners Sheffield Placing
1985 Halifax West End Bradford Runners-up
1986 Keighley Sheffield Winners
1987 Moor Allerton Sheffield Winners
1988 Crosland Heath Sheffield Winners
1989 Otley East Riding Fourth
1990 Teeside Leeds Disqualified
1991 York Sheffield Winners
1992 Brough East Riding Sixth
1993 Hallowes Sheffield Winners
1994 Selby East Riding Third
1995 West Bowling Sheffield Winners
1996 Halifax Leeds Runners-up
1997 Knaresbrough Bradford Third
1998 Middlesborough Teesside Runners-up
1999 Pike Hils Teesside Third
2000 Bridlington Teesside Runners-up
2001 Rotherham Teesside Third
2002 Garforth Teesside Sixth
2003 Bradford Bradford Fourth
2004 Crosland Heath Sheffield Winners
2005 Otley Leeds Third
2006 Woodsome Hall Sheffield Winners
2007 Pike Hills Harrogate Fourth
2008 Hornsea Leeds Fourth
2009 Tankersley Park Sheffield Winners
2010 Wakefield Sheffield Winners
2011 Keighley Bradford Sixth
2012 Halifax Bradley Leeds Joint Runners-up
2013 Otley Harrogate Runners-up
2014 Eaglescliffe Leeds Second
2015 Pike Hills Leeds Third
2016 Hessle Teeside Second
2017 Sitwell Park East Riding Second
2018 Headingley Sheffield Winners





YORKSHIRE INTER-DISTRICT UNION JUNIOR LEAGUE (2003)

Year Winners Sheffield Placing Year Winners Sheffield Placing
2003 Sheffield Winners 2012 Sheffield Winners
2004 Sheffield Winners 2013 Sheffield Winners
2005 Bradford Runners-up 2014 Sheffield Winners
2006 Harrogate Third 2015 Leeds Third
2007 Harrogate Sixth 2016 Sheffield Winners
2008 Sheffield Winners 2017 Sheffield Winners
2009 Bradford Runners-up 2018 Halifax & Huddersfield Second
2010 Sheffield Winners


2011 Teesside Third









Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.