Sheffield Union of Golf Clubs

Past Winners (Team Competitions)

Queens Jubilee (Charities) Trophy

1977 D.M. Muhley (Abbeydale)1984 V. Smith (Sitwell Park)
1978 P. Hanford (Crookhill Park) 19841985 A.M.R. Wood (Hallowes)
1979 H. Williams (Lees Hall) 19851986 R. Bugler (Phoenix)
1980 G. Hunt (Silkstone) 19861987 J.A. Fisher (Worksop)
1981 D. Bowler (Abbeydale) 19871988 B. I. McLure (Hallamshire)
1982 M. Watterson (Hallowes) 19881989 N. Gascoigne (Phoenix)
1983 W. J. Ward (Renishaw Park) 19891990 M. Jennings (Hallamshire)
* Competition changed to Fourball Better Ball:- 


1991 C. Acaster & S. MacArthur (Dore & Totley)
1992 J. Lee & W. Foulds (Dore & Totley)
1993 D. Webb & D. Robinson (Phoenix)
* Competition changed to AM-AM Team Stroke Play 


1994 K. Smart, D. Webb, P. Chadwick, D. Robinson (Phoenix)
1995 L. Croft, G. Jowitt, H. Smith, S. Nicholls (Wortley)
1996 D.R. Webb, P. Chadwick, D.R. Robinson, C. Cottam (Phoenix) -
1997 M. Walker, G. Walker, S. Beresford, D. Wright (Rottierham)
1998 C. Downing T. Nyman, N. Bramley, P. Yeardley. (Hillsborough)
1999 E. Mine, T. McCann, S. Crammer, S. Gothard. (Beauchief)
2000 G. Childs, J. Smith, D. Ball, K. Tennant (Renishaw Park)
2001 M. Bates, M. Favell, G. Barnaby, M.R. Bates (Lees Hall)
2002 D. Bryce, P, Cowx, R. Scholes, J. Gracanin (Doncaster TM)
2003 K. Warburton, M. Kettleborough, T. Muscroft, S. Jenkinson (Roundwood)
2004 R. Whittington, M. James, D. Revitt, K. Wainman (Abbeydale)
2005 D. Burton, P. Walsh, C. Billups, J. Walsh (Roundwood)
2006 D. Roberts, R. Clarke, R. Norton, C. Morte (Rotherham)
2007 R. Hughes, M. Rodgers, A. Hampton, S. Watson (Crookhill Park)
2008 D. Roberts. J. Halley, C. Weyman, S. Eggleeston, (Rotherham)
2009 P. Clarke, R. Norton, D. Robinson, N. Bradburne (Rotherham)
2010 R. Dodge, B. Dodge, I. Buckley, S. Froggatt (Beauchief)
2011 T. Longbottom, P. Jones, A. Dickinson, M. Hoyland (Lees Hall)
2012 D. Briggs, M. Nelson, A. Smith, S. Bright (Renishaw Park)
2013 D.Needham, M.Nelson, J Simpkin, N. Mulleague (Renishaw Park)
2014 J. Croft, D. Stevens, S. Gardiner, D. Murrell (Wheatley)
2015 R. Browne, S. Ord, W. Pritchard, L. Wilde (Renishaw Park)
2016 N. Upton, T. Upton, L Siddall, P Siddall (Hallowes)


 

 SUGC Team Championship

Winner Leading Qualifier
1984 RotherhamChesterlield
1985 HallamshireSickleholme
1986 HillsboroughGrange Park
1987 HillsboroughSickleholme
1988 HillsboroughRenishaw Park
1989 WorksopPhoenix 
1990 HallowesAbbeydale 
1991 Renishaw ParkLees Hall 
1992 RotherhamSilkstone
1993 HillsboroughHallamshire
1994 HillsboroughPhoenix
1995 Renishaw ParkAbbeydale
1996 WorksopSilkstone
1997 WathLees Hall
1998 PhoenixDoncaster TM
1999 Renishaw ParkDoncaster TM
2000 DoncasterHillsborough
2001 RotherhamHallamshire
2002 RotherhamAbbeydale 
2003 Dore & TotleySilkstone
2004 Doncaster TMDoncaster
2005 PhoenixWorksop
2006 WorksopWorksop
2007 WorksopAbbeydale
2008 HallowesPhoenix
2009 HallowesBeauchief
2010 HallowesWorksop
2011 Renishaw ParkWorksop
2012 SickleholmRoundwood
2013 BawtryLees Hall
2014 HillsboroughPhoenix
2015 PhoenixHillsborough
2016 RotherhamWorksop


Executive Trophy Team Championship

1984R.J. Mugglestone (Rotherham) 2002J. Mason (Rotherham)
1985M. Lunn (Silkstone) 2003S. Needham (Sickleholme)
1986B. Bremner (Wheatley) 2004R. Jones (Wath)
1987A.J. Miller (Doncaster Town Moor) 2005S. Challand (Hillsborough)
1988A.J. Miller (Doncaster Town Moor) 2006A. Hodkinson (Hallowes)
1989LJ. Westwood (Worksop) 2007R. Brown (Worksop)
1990K.J. Smart (Phoenix) 2008J. Smedley (Hallowes) .
1991P. Nelson (Renishaw Park) 2009J. Smedley (Hallowes)
1992I.D. Garbutt (Wheatley) 2010D. Moon (Rotherham)
1993M.I. MacKenzie (Hallamshire) 2011J. Dean (Renishaw Park)
1994P. Nelson (Renishaw Park) 20128. Young (Rotherham)
1995N. Parkinson (Dore & Totley) 2013S. Young (Bawtry)
1996R. Jones (Wath) 2014D. Longden (Phoenix)
1997R. Jones (Wath) 2015J. Perry (Phoenix)
1998M. Hayward (Doncaster) 2016J Perry (Phoenix)
1999B. Downing (Hallamshire)

2000G. Clark (Doncaster)

2001R. Bee (Phoenix)


Executive Trophy (Leading Qualifier)

1996 T. Sinclair (Wheatley) 2009 P. Bentley (Dore & Totley)
1997 J . Todd (Crookhill Park) 2010 R. Moore (Sitwell Park)
1998 G. Sykes (Phoenix)2011 S. Wales (Tinsley Park)
1999 R. Barton (Worksop) 2012 T. Banks (Abbeydale)
2000 P. Burgin (Grange Park) 2013 C. Maw (Sickleholme
2001 J . Gardner (Doncaster) 2014
2002 N. Carroll (Hillsborough) 2015 A. Haines (Sickleholme)
2003 J. Mottram (Sickleholme) 2016 B. Whittington (Birley Wood)
2004 I. Banks (Crookhill Park)
2005 W. Pritchard (Renishaw Park)
2006 T. Johnson (Hillsborough)
2007 C.W. Downing (Hillsborough)
2008 M. Mulchay (Wath)


2nd Teams Competition

1913 Sickleholme1954 Abbeydale  1988 Sickleholme
1914 Abbeydale 1955 Tankersley Park  1989 Crookhill Park
         Rotherham  1956 Abbeydale 1990 Sickleholme
1919 Abbeydale 1957 Hallamshire  1991 Doncaster
1920 Sitwell Park  1958 Abbeydale  1992 Wath
1921 Hallowes 1959 Dore & Totley 1993 Hallamshire
1922 Hallowes   1960 Hillsborough1994 Doncaster TM
         Sickleholme    1961 Dore & Totley1963 Lees Hall
1923 Hallowes  1962 Lees Hall  1995 Concord Park
1924 Sickleholme e1963 Lees Hall1996 Wheatley
1925 Abbeydale  1964 Phoenix  1997 Worksop
1926 Hallamshire 1965 Hallowes 1998 Phoenix
1927 Abbeydale  1966 Tinsley Park 1999 Worksop
1928 Hallowes1967 Worksop  2000 Hallowes
1929 Renishaw Park1968 Sitwell Park 2001 Hallowes
1930 Hallowes  1969 Sickleholme 2002 Silkstone
1931 Hillsborough 1970 Sickleholme   2003 Phoenix
1932 Sitwell Park   1971 Dore & Totley 2004 Rotherham
1933 Abbeydale   1972 Dore & Totley 2005 Beauchlef
         Hallowes 1973 Hallamshire2006 Beauchief
1934 Hallowes 1974 Renishaw Park2007 Sickleholme
1935 Sitwell Park1975 Rotherham   2008 Bondhay
1936 Abbeydale1976 Lees Hall 2009 Renishaw Park
1937 Rotherham1977 Abbeydate 2010 Renishaw Park
1938 Dore & Totley1978 Abbeydale  2011 Abbeydale
1939 Abbeydale1979 Hallowes  2012 Abbeydale
1946 Hallowes1980 Rotherham   2013 Sickleholme
1947 Dore & Totley1981 Hallamshire   2014 Sandhill
1948 Lees Hall1982 Renishaw Park   2015 Wath
1949 Hillsborough1983 Sitwell Park2016 Birley Wood
1950 Lees Hall 1984 Hallamshire
1951 Hillsborough1985 Lees Hall
1952 Sickleholme1986 Worksop
1953 Tinsley Park 1987 Wheatley


Inter-Club Foursomes Medal

1949 Hallamshire1973 Rotherham  1997 Hallowes
1950 Hallowes  1974 Rotherham 1998 Doncaster
1951 Hallowes1975 Tinsley Park 1999 Bondhay
1952 Tankersley Park 1976 Hillsborough 2000 Bondhay
1953 Hillsborough    1977 Renishaw Park 2001 Renishaw Park
1954 Tankersley Park 1978 Rotherham 2002 Phoenix
1955 Hallowes  1979 Dore & Totley2003 Sllkstone
1956 Hillsborough 1980 Phoenix 2004 Hickleton
1957 Hillsborough1981 Hillsborough2005 Phoenix
1958 Abbeydale 1982 Phoenix2006 Wath
1959 Tankersley Park 1983 Phoenix 2007 Worksop
1960 Hallowes1984 Abbeydale 2008 Phoenix
1961 Chesterfield 1985 Abbeydale 2009 Bondhay
1962 Abbeydale  1986 Wheatley 2010 Worksop
1963 Abbeydale 1987 Sitwell Park2011 Wortley
1964 Sickleholme1988 Hallamshire 2012 Worksop
1965 Tankersley Park 1989 Abbeydale 2013 Hillsborough
1966 Phoenix1990 Wath 2014 Bondhay
1967 Sitwell Park1991 Worksop 2015 Hillsborough
1968 Beauchief1992 Crookhill Park2016 Wheatley
1969 Lees Hall 1993 Grange Park
1970 Hallamshire 1994 Hickleton
1971 Silkstone1995 Renishaw Park
1972 Hillsborough1996 Doncaster TM


Turner Shield

1922 Hallamshire1956 Beauchief1987 Rotherham
1923 Hallamshire           Dore & Totley1988 Silkstone
1924 Sickleholme1957 Hillsborough1989 Tankersley Park
1925 Abbeydale1958 Hillsborough1990 Wath
          Hillsborough           Lindrick1991 Phoenix
1926 Abbeydale1959 Lees Hall1992 Wheatley
1927 Sheffield & Dist1960 Phoenix1993 Renishaw Park
          Sickleholme1961 Hallowes1994 Dore & Totley
1928 Lees Hall1962 Beauchief1995 Abbeydale
1929 HillstMrough1963 Worksop1996 Wath
1930 Hallowes1964 Renishaw Park1997 Wheatley
          Beauchief1965 Worksop1998 Tankersley Park
          Lees Hall1966 Sickleholme1999 Lindrick
1931 Lees Hall1967 Rotherham2000 Tankersley Park
          Abbeydale1968 Worksop2001 Doncaster
1932 Hillsborough1969 Lindrick2002 Lindrick
1933 Lees Hall1970 Renishaw Park2003 Doncaster
1934 Sickleholme1971 Worksop2004 Worksop
1935 Dore & Totley1972 Hillsborough2005 Rotherham
1936 Lees Hall1973 Wortley2006 Renishaw Park
1937 Rother Vale1974 Worksop2007 Rotherham
1938 Rother Vale1975 Hillsborough2008 Tankersley Park
1946 Hillsborough1976 Tinsley Park2009 Sitwell Park
1947 Sickleholme1977 Sickleholme2010 Tinsley Park
1948 Lees Hall1978 Worksop2011 Beauchief
1949 Dore S Totley1979 Phoenix2012 Rotherham
1950 Hillsborough1980 Renishaw Park2013 Beauchief
1951 Abbeydale1981 Beauchief2014 Silkstone
1952 Hillsborough1982 Rotherham2015 Hillsborough
           Lees Hall1983 Sitwell Park2016 Rotherham
1953 Hillsborough1984 Phoenix
1954 Phoenix1985 Hillsborough
1955 Chesterfield1986 Abbeydale



Inter-Club KO Foursomes

1983 Renishaw Park 1996 Sitwell Park 2009 Renishaw Park
1984 Renishaw Park 1997 Dore & Totley 2010 Hillsborough
1985 Lees Hall     1998 Rotherham 2011 Wheatley
1986 Hallowes      1999 Doncaster TM 2012 Sickleholme
1987 Beauchief     2000 Phoenix 2013 Abbeydale
1988 Tinsley Park  2001 Abbeydale 2014 Roundwood
1989 Hillsborough  2002 Abbeydale 2015 Roundwood
1990 Abbeydale     2003 Phoenix2016 Wath
1991 Tinsley Park  2004 Abbeydale
1992 Hallowes      2005 Roundwood
1993 Hallamshire 2006 Phoenix
1994 Renishaw Park 2007 Hillsborough
1995 Hallamshire 2008 Bondhay


Inter-Club KO Foursomes Salver

2012 Owston Hall2013 Sandhill2014 Silkstone
2015 Silkstone2016 Sickleholme


J. H. Aitchison Trophy

1961 Sickleholme 1982 Sitwell Park 2002 Bondhay
1962 Rotherham 1983 Beauchief 2003 Roundwood
1963 Hillsborough 1984 Lees Hall 2004 Bondhay
1964 Rotherham 1985 Hickleton 2005 Stocksbridge
1965 Phoenix 1986 Worksop 2006 Roundwood
1966 Beauchief 1987 CHesterfield 2007 Abbeydale
1967 Sickleholme 1988 Crookhill Park 2008 Rotherham
1968 Rotherham 1989 Lees Hall 2009 Rotherham
1969 Hallowes 1990 Dore & Totley 2010 Hickleton
1970 Hillsborough 1991 Sitwell Park 2011 Renishaw Park
1972 Tankersley Park 1992 Renishaw Park 2012 Hillsborough
1973 Hillsborough 1993 Beauchief 2013 Abbeydale
1974 Rotherham1994 Beauchief 2014 Hillsborough
1975 Rotherham 1995 Beauchief 2015 Wath
1976 Rotherham 1996 Roundwood2016 Renishaw
1977 Hallowes 1997 Dore & Totley
1978 Dore & Totley 1998 Phoenix
1979 Worksop 1999 Sitwell Park
1980 Hicklelon 2000 Silkstone
1981 Lees Hall 2001 Dore & Totley


Sheffield Union League

          Division 1 Division 2 Division 3 Division 4 Division 5
1967 Tankersley Park Sickleholme Beauchief

1968 Tankersley Park Silkstone Phoenix

1969 Tankersley Park Phoenix Sitwell Park

1970 Hillsborough Lees Hall Wheatley

1971 Hallowes Wheatley Rotherham

1972 Hillsborough Lees Hall Doncaster TM

1973 Worksop Wheatley Tapton Park

1974 Worksop Rotherham Beauchief

1975 Sickleholme Wheatley Silkstone

1976 Worksop Rotherham Chesterfield

1977 Sickleholme Sitwell Park Tinsley Park

1978 Rotherham Hallamshire Hallowes Concord Park
1979 Hillsborough Hallowes Chesterfield Wortley
1980 Hillsborough Hallamshire Dore & Totley Hickleton
1981 Hillsborough Chesterfield Wortley Doncaster
1982 Worksop Hallowes Doncaster Silkstone
1983 Worksop Tankersley Park Sitwell Park Grange Park
1984 Worksop Hillsborough Wath Doncaster TM
1986 Hillsborough Silkstone Renishaw Park Crookhill Park
1986 Hillsborough Abbeydale Lees Hall Grange Park
1987 Hillsborough Rotherham Beauchief Phoenix
1988 Silkstone Lees Hall Phoenix Tinsley Park
1989 Wheatley Renishaw Park Phoenix Crookhill Park Austerfield Park
1990 Renishaw Park Phoenix Chesterfield Grange Park
1991 Wheatley Silkstone Rotherham Stocksbridge
1992 Wheatley Worksop Sickleholme Concord Park
1993 Renishaw Park Wath Phoenix Lindrick
1994 Renishaw Park Hallamshire Dore & Totley Grange Park
1995 Wheatley Hillsborough Chesterfield Doncaster
1996 Renishaw ParkHallamshire Lees Hall Tankersley Park
1997 Wath Crookhill Park Doncaster Sitwell Park Rother Valley
1998 Renishaw Park Doncaster Tankersley Park Grange Park College Pines
1999 Crookhill Park Worksop Doncaster TM Concord Park Roundwood
2000 Crookhill Park Silkstone Phoenix College Pines Sandhill
2001 Crookhill Park Wheatley Hickleton Sickleholme Stocksbridge
2002 Renishaw Park Wath Dore & Totley Chesterfield Tinsley Park
2003 Renishaw Park Doncaster TM Chesterfield Roundwood Sandhill
2004 Rotheham Hillsborough Hallowes Sickleholme Stocksbridge
2005 Rotheham Wath Phoenix Hickleton Bawtry
2006 Rotherham Sickleholme Hickleton Bawtry Concord
2007 Rotherham Worksop Tankersley Park Abbeydale Stocksbridge
2008 Rotherham Wheatley Hickleton Beauchief Lees Hall
2009 Renishaw Park Silkstone Tankersley Park Hillsborough Seriby Park
2010 Worksop Hallamshire Wath Serlby Park Lees Hall
2011 Renishaw Park Hickleton Crookhill Park Lees Hall Owston Hall
2012 Rotherham Wath Lees Hall Sandhill
2013 Rolherham Wheatley Crookhili Park Beauchief Grange Park
2014 PhoenixTankersley ParkBondhayWortleyWaterfront
2015 PhoenixHillsboroughSilkstoneTinsley ParkBirley Wood
2016 RotherhamHallamshireBondhaySandhillOwston Hall


6-18 League

2014 Waterfront2015 Silkstone2016 Bondhay






Created by intelligentgolf version 8.0.6
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.